iMac s displejom Retina 5K

iMacRok sa s rokom stretol a ježiško opäť priniesol niečo od jablka. Po zrušení podpory na Windows XP a ťažkom odsabotovaní Microsoftu jeho modelu Nokia Lumia 800 som sa definitívne rozhodol prejsť na Mac a jeho OS X. Dlho som premýšľal, ktorý model si vybrať ako domáci počítač, ktorý zvyknem meniť tak raz za 10 rokov, keďže takmer každý doma mrví v ruke smartfón, tablet či notebook. Ako úplný začiatočník s Macom a windowsáckymi zvykmi som mal aj trochu obavy a špekuloval som, že začnem pekne pomaly a zoberiem Mac mini. Od tejto úvahy som celkom logicky a plynule prešiel k iMacu s 21,5″ obrazovkou, keďže mi už dosluhoval aj monitor a nakoniec po vyskúšaní zblízka v predajni m:zone som rozhodovanie ukončil pri iMac 27″ s Retina 5K displejom. Predpokladal som, že pri cene tohoto modelu nebude problém samotnú kúpu posunúť na čo najneskôr pred Vianocami a to teda bola riadna chyba. Po konečnom rozhodnutí vznikol problém č.2 – všetky 27″ 5K boli vypredané a to prosím u všetkých predajcov. Tak opäť som začal pozerať na tú 21,5″-ku a reku tak nevadí zoberiem tú a ušetrím. Nedalo mi to a 22.12.2014 som ešte naposledy preklikal web a hľadal či ho ozaj teda nikde nezoženiem a podarilo sa.

Zrak mi padol na iStores.sk, kde síce nemali mnou požadovanú verziu, ale ešte namakanejšiu s i7 procesorom a slušnou grafickou kartou. Bol tam samozrejme aj rozdiel v cene, ale mal som vo vrecku ISIC kartu svojho syna, ktorá sľubovala slušnú zľavu. Nakoniec som cenu dohodol individuálne bez ISIC a využil som aj splátkový predaj bez navýšenia ceny čím som vlastne v súčte ušetril viac ako tých 5%. Samotný predajca nechcel veriť, že ho majú na sklade a bol prekvapený keď som mu ho na ich stránke ukazoval. Rozhodol som sa rovno aj pre klávesnicu s numerickou časťou, keďže s číslami robím často a aj tie 2 USB porty zboku sa zídu pre externé zariadenia. Takže mám prvý iMac 27″ s 5K displejom a procesorom i7 na Slovensku a rád sa o skúsenosti s ním podelím aj s náhodnými čitateľmi tejto stránky v mojej dlhodobej recenzii.

23.12.2014 mi volal týpek z Polusu, že teda krabica dorazila a ja som prevzal krabicu veľkú ako od televízora, vážiacu asi 10kg. Keďže som sa rozhodol nezatieňovať iné darčeky týmto hebedom, rozbalil som ho až 2 dni po Štedrom dni. Na stole po rozbalení neostalo miesto skoro na nič iné okrem starej bublinkovej tlačiarne Canon MP600… ups! Kam dám papiere ?

Prvé zapnutie a rozbeh

Po stlačení gombíka sa takmer v tej sekunde ozvala znelka zapnutia a začal nabiehať systém. Nabehlo to pomerne rýchlo až kým sa to celé neseklo pri zadávaní Apple ID, ktoré som chcel preskočiť. Láglo to tak, že som bol pred prvým nabehnutím systému nútení komp zresetovať. Mrzuté, no s odstupom času môžem povedať že to bol zatiaľ jediný reset. Hneď po nabehnutí systému tentokrát už s mojim Apple ID som začal nastavovať a spoznávať zákutia operačného systému OS X 10.10.1 Yosemite.

Toť moja konfigurácia:

Snímka obrazovky 2015-01-18 o 10.42.56

Keďže chcem tento počítač využívať aj na zmysluplnejšiu činnosť ako len „surfovať na webe“ dokúpil som aj nejaký ten software, ale k tomu sa dostaneme neskôr. Po zapnutí sa okrem tej znelky neozval žiaden zvuk a žiaden znamená žiaden. Nevrčí ani ventilátor ako na notebookoch a nepočuť ani krochkanie disku. Neskôr som zistil, že pri rendrovaní videa občas ten ventilátor vrkne a ak nevyužíva SSD disk tak počuť aj zapisovanie na disk. Ale je to skôr výnimka ako pravidlo. Spotrebu na starom Lenove som mal okolo 230-240W tak ma zaujímalo čo bude spotrebovávať tento obor. K mojemu veľkému prekvapeniu to je 75-80W pri najväčšej námahe a zaťažení počítača. Monitor mám podobne veľký aj v práci, samozrejme nie je 5K. To či treba alebo netreba rozlíšenie 5120 x 2880px je na uvážení každého jedného z nás. Mne sa ten obraz neskutočne páči a napriek tomu, že nie všetky softwarové doplnky to zvládajú, práca na tak veľkej ploche je zábavou. Mierne zvláštna je myška, ktorá je pomerne nízka a jej ovládanie je iné ako vo Windowsoch. Dá sa však na to zvyknúť a pri rôznych nastaveniach sa dá dokonca nakonfigurovať takmer presne ako vo Windowsoch i keď ja som tak nespravil. Klávesnicu ako som už spomínal som nezobral bezdrátovú ale normálnu káblovú s numerickou časťou a 2-oma USB portami po bokoch. Rovnako som panikáril, že iMac nemá DVD/CD mechaniku a tak som rovno dokúpil pálenicu ASUS SDRW-08D3S-U (páčila sa mi dizajnovo), ktorú iMac spoľahlivo prijal za svoju i keď ju prakticky zatiaľ moc nepoužívam. Druhou perifériou bola už spomínaná tlačiareň Canon MP600, ktorú som oživoval a spojazdňoval o niečo ťažšie. Musel som si stiahnuť z americkej stránky Canon ovládač pre OS X Yosemite, keďže ovládač z európskych stránok nefungoval. Sám by som na to neprišiel, ale našťastie máme 21. storočie a vševedúci internet. Rovnako som posťahoval ovládače pre scanner tejto multifunkcie a holá-hej funguje. Tretím v poradí bol môj domáci 2TB disk, kde máme uložené všetky videá a fotky, ten nabehol bez najmenších problémov…

Software a hardware tretích strán

Ako som už spomenul plán pri kúpe bol taký, že namotivujem a nasmerujem týmto strojom aj svojich teenagerov na niečo iné ako je facebook a online hry. Preto som kúpil perfektný balíček od Adobe (Photoshop Elements a Premiere Elements) spolu s Wacom tabletom za 79,95 € – našiel som to ako inak na zahraničnom webe: edv-buchversand.de, pričom u nás sa to isté predáva o 120 € drahšie s tým, že som už pripočítal aj poštovné. Druhý husársky kúsok bola kúpa domáceho hudobného produkčného štúdia Steinberg zo stránky: www.thomann.de kde mi dali na moje prekvapenie dopravu zadarmo a celá sranda bola tiež o 20% lacnejšia ako u nás. Pri výbave Software Steinberg Cubase Elements, WaveLab, slušný štúdiový mikrofón Magneto , stojan k mikrofónu, MIDI kábel na prepojenie s keyboardom a cene celkom 256,88 € nastala veľká spokojnosť.

Steinberg UR22 Production Studio:

Kompletné produkčné mini štúdio
Kompletné produkčné mini štúdio

 

Neskôr v januári 2015 som ešte predsa len musel dokúpiť hardwarový kľúč Steinberg Key USB eLicenser za 19,60 € v obchode muziker.sk , aby som mohol legálne používať software na viacerých počítačoch bez ohľadu na operačný systém, čo sa podarilo len na 50% keďže WaveLab nepodporuje OS X Yosemite – hmm mrzuté…

Pred sprístupnením počítača ostatným členom rodiny som ešte preniesol svoju ESET licenciu z Windowsu na Mac OS (prebehlo to úplne bez problémov) a začal som nastavovať jednotlivých užívateľov. To teda nebolo zďaleka jednoduché a musím kriticky poznamenať, že toto je asi najslabší článok operačného systému OS X Yosemite.

Rodičovská kontrola počítača

Toto dám do samostatnej kapitoly, keďže toto asi potrápi viacerých budúcich užívateľov Mac OS. Odkedy mi Telekom vymenil router za nový model, mám problém dohliadnuť na správanie sa svojich teenagerov na internete. Nie som síce špión, ale predsa len chcem mať aký taký prehľad kade „brouzdajú“. Starý router Pirelli to skvele monitoroval no dožil chudák a tak mi dali nový ADB, ktorý musím povedať je veľmi skromný čo sa týka nastavení prístupov. Preto som privítal možnosť rodičovskej kontroly priamo cez operačný systém. Chyba.

1. krok:

V karte nastavení klikneme na ikonu Užívatelia a supiny:

Nastavenie členov je pomerne jednoduché. Spolu so sprievodcom jednoducho pridáte užívateľa s príslušnými oprávneniami. Funguje jednoducho, bez problémov zvládne každý priemerný používateľ.

2.krok:

V karte nastavení klikneme na ikonu Rodičovská ochrana:

 

Nastavenie oprávnení jednotlivých členov je už trochu o inom. Nezaobišlo sa to s premazaním registrov a aj tak nefunguje napríklad karta web spoľahlivo. Napríklad blokovanie niektorých stránok nefunguje. Nevie si poradiť s https protokolom a iné muchy popísané na webe. Napríklad som nastavil zablokovať prístup k stránke pokec.sk, azet.sk, pokec.azet.sk – takto pekne každú zvlášť a po vyskúšaní mi to pekne stránku pokec.sk načítalo. Mrzuté a musel som dodatočne vymýšľať iné zabezpečenie. Jedno čo ale funguje spoľahlivo je časovanie používateľov, nakoľko toto bol u nás doma najväčší problém, kto má koľko času. Deti sa podvádzali medzi sebou, takto je to pekne striktne merané počítačom:

casovanie

 

Najviac ma ale potrápili záznamy kontroly. Buď tam nebolo nič, alebo niečo úplne iné ako malo byť. Tu som musel premazávať tie spomínané registre podľa popisu na stránke www.cnet.com. Dnes už záznamy aktivity detí vyzerajú asi takto:

zaznamy

Samozrejme sa to dá rozkliknúť a popozerať konkrétne prístupové časy a iné podrobnosti. Musím však skonštatovať, že to stále nefunguje tak ako si to predstavujem, resp. ako by to malo fungovať. Na tomto ešte musia „soudruzi“ popracovať. Ak by ste sa trápili najviac s týmto nastavením, alebo ak vás aj dačo iné zaujíma, kľudne napíšte, skúsim poskúšať pohľadať porýpať a uvidíme, snáď to dáko všetko spolu rozchodíme. Nie som však profík, som obyčajný bežný používateľ čo má už plné zuby Windowsu.

Používanie po 1.mesiaci

Aj keď to ešte nie je celý mesiac, už mám nejaké tie prvé skúsenosti s používaním systému aj iMac-u ako takého. Sám doinštaloval aktualizácie pre office balík, ktorý je štandardným bezplatným vybavením pre každý nový Apple počítač. Obsahuje: Pages (ekvivalent Word), Numbers (ekvivalent Excel) a Keynote (ekvivalent Powerpoint) + aj ostatné drobnosti, ktoré sú samozrejmosťou. Pre Safari som pociťoval potrebu používania Flash obsahu – na moje prekvapenie toto už dnes nie je žiadny problém. Stiahol som to zo stránky Adobe a frčí to ako má. Potom som si ešte stiahol Skype a pokúsil som sa oživiť aj tú Microsofťácku Lumiu, vďaka ktorej som prestúpil na iný operačný systém. Samozrejme oficiálna aplikácia Windows Phone moju Lumiu ani náhodou nespozorovala po pripojení a Lumia hrdo hlási že dáta sú zosynchronizované. Nuž na to, že som za ňu dal toľko peňazí, príliš slabá podpora … ale čo bolo – bolo. Teraz ešte zháňam do toho nejaký ten CAD, ak by som chcel dačo aj doma skúšať, ale to ma až tak netlačí.

Čo som ale vyskúšal bolo digitálne spracovanie videa. Adobe Premiere Elements je skvelý softík, až na to že nevie prečítať .AVI súbory z môjho vodotesného Pentaxu W90 – hmm mrzuté. Zatiaľ som neodhalil či existuje nejaký Plugin pomocou ktorého by to šlo, ale keď to bude nutné, isto niečo nájdem. Inak je zaujímavé, že .avi súbory zo starých VHS, S-VHS a DV kaziet v pohode berie. AVI s veľkými písmenami vie ale načítať integrovaný bezplatný program iMovie čiže viem dať na Youtube aj video s foťáku. Samotná editácia videa je prakticky vo všetkých programoch na rovnakom princípe, čiže tu netreba žiaden koment. Zložitejšie veci sú na knihu a tie jednoduché banalitky dokáže dnes už hádam každý. Prekvapila ma rýchlosť rendrovania a to tým že to šľape totál v reálnom čase. To klobúk dole. Neskúšal som zatiaľ žiadny zložitejší projekt ale 4 stopy videa s mini efektíkmi v reálnom čase je fajn. Pomaly začnem do videa vŕtať viac, takže aj viac popíšem keď prídu zložitejšie veci.

Takže ztiaľ krátka rekapitulácia po mesiaci = dobrá kúpa.

Uvidíme ako sa bude tento príbeh vyvíjať ďalej…

 

 

 

 

iMac s displejom Retina 5K

One thought on “iMac s displejom Retina 5K

  1. Ondrej :

    Gratulujem vam ku kupe imacu i ja o nom uvazujem ale tak v horizonte roka a pol.Ja sam pouzivam imac 20 “ ako rodinny pocitac uz viac nez sedem rokov abslutne bez problemov.Vas clanok ma zaujal,je zaujimave citat postrehy zacinajucich uzivatelov platformy mac.Mam len malu pripomienku o ESETU a to ze instalovat antivir na mac je zbytocnost ktora zatazuje system a k nicomu nevedie.
    Ondrej

Pridaj komentár