Simona Martausová

simona_martausova

Kto to je ? … Zaujímavá speváčka spievajúca vlastné pesničky, ktoré sa dajú ku podivu počúvať. Prvý krát som ju náhodou zazrel u Hríba Pod lampou. Samozrejme som si najprv nezapamätal jej meno, ale pesničky, možno prejav ma zaujali tak, že som si na niektoré spomenul aj na druhý deň. Čiže neboli to typické slovenské jednohubky, ktoré síce nie sú megazaujímavé ale veď šancu im treba dať, tak ich počúvame.

Moju vyššiu pozornosť si Simona vyslúžila, keď som zachytil niektorú z jej pesničiek v rámci éteru na vlnách Slovenského rozhlasu. Parádička, pomyslel som si, konečne dostáva šancu kreatívny človiečik prichádzajúci dokonca z kresťanského prostredia, čo vyvoláva u väčšiny Slovákov rozpaky a prvotnú nedôveru či dokonca mierny odpor a odmietanie. No ale to je momentálne mimo tému. Meno tejto osoby som si zapamätal až keď som ju úplne náhodou zachytil v TV v rozhovore s Hargašovou teraz Lajčákovou tuším. Bol to jediný svetlejší prvok nejakej ťažkopádnej umelo strojenej relácie kde zaspievala zo dve svoje pesničky. Tak som si šrajbol respektíve naťukal do fónu meno a reku pozháňam CD. Slovenskú hudbu zásadne nesťahujem, ale kupujem si CD-čka, aby som aspoň mierne prispel k rozvoju našej kultúry. Toto celé bolo asi pred 3 mesiacmi a CD som chcel šupnúť mojej ženičke pod stromček na Vianoce. Keďže bolo na nákup darčekov 12:10 hod. ako každý rok, vypustil som internetové obchody a hybaj rovno do Panta Rhei kde mám mimo iného aj celkom slušnú zľavu. Prekvapilo ma, že vo všetkých pobočkách bolo vypredané. Takže parádička číslo dva – má to v celku úspech. Na Vianoce teda nebolo z toho nič, ale asi tak 2-3 týždne dozadu v rámci zháňania iných vecičiek v nákupnom centre sme odbočili so žienkou do tohoto kníhkupectva a kúpili sme rovno obidve CD-čka čo vydala.

Muzika je to taká folkovo-gospelo-martausovská, originálne texty proste pohodička keď človek šoféruje BA-KE tak v miestach s výpadkom rádia, medzi stromami sa to vyslovene dobre počúva. Nevadil mi ani lovkostový papierový obal CD, keďže je to skutočne začínajúca speváčka a podstatnejšie ako obal sú v tomto prípade ozaj tie pesničky. Určite patrí toto CD do poličky pohodových ľudí a preto ho bez nejakých bočných úmyslov odporúčam. Jedinú chybičku krásy, ktorú som na CD našiel bol zvuk, ktorý napriek super ekvalizéru neviem nejak nastaviť. Vokály sú trošku utopené, ale to asi bude neskúsenosťou prípadne miernou neprofesionalitou vydavateľstva LUX. Nie nechcem kritizovať, aby som nenegoval pozitívny zmysel tohto písaného počinu.

Celkový dojem je u mňa jednoznačne pozitívny – parádička ! Teším sa na ďalšie hudobné počiny ;-)

Simona Martausová

Pridaj komentár